I27542550
The TC Series Oil Seal is a durable double-lip rotary shaft seal designed to retain oil and grease while excluding dirt, dust, and moisture. Suitable as a replacement for many oil seals, it is ideal for gearboxes, motors, pumps, agricultural machinery and other equipment.
Key features:
| Brand | Seagull |
|---|---|
| MPN | I27542550 |
| SKU | 155 I27542550 |
| Lip | Double Lip |
|---|---|
| Inside Diameter (inch) | 2-3/4" |
| Outside Diameter (inch) | 4-1/4" |
| Width (inch) | 3/8" |
| System of Measurement | Imperial |
| Series | TC |
Please contact us using the form below or send us an email.