M01703007
$2.52
Price (incl. GST) Each
Regular customers may be eligible to open a credit account with 30 day trading terms and trade pricing
The TC Series Oil Seal is a durable double-lip rotary shaft seal designed to retain oil and grease while excluding dirt, dust, and moisture. Suitable as a replacement for many oil seals, it is ideal for gearboxes, motors, pumps, agricultural machinery and other equipment.
Key features:
| Brand | Seagull |
|---|---|
| MPN | M01703007 |
| SKU | 155 M01703007 |
| System of Measurement | Metric |
|---|---|
| Inside Diameter (mm) | 17mm |
| Outside Diameter (mm) | 30mm |
| Width (mm) | 7mm |
| Material | Nitrile |
| Series | TC |
| Lip | Double Lip |
Please contact us using the form below or send us an email.